Chrámové kadidlo: Čo to je a ako ho používať (tipy a triky)

Chrámové kadidlo

Chrámové kadidlo (tiež grécke kadidlo, pravoslávne kadidlo, livani) má svoj pôvod v kláštoroch pravoslávnej cirkvi na polostrove Athos v Grécku. Polostrov Athos je mníšsky štát, tvorí ho 20 mužských pravoslávnych kláštorov – monastierov. Dodnes na polostrov ženy nemajú prístup.

Na obrázku vyššie je jeden z 20 monastierov – Simonos Petras.

Kadidlo, ktoré vyrábajú mnísi špeciálnym postupom, si získalo veľa nadšencov aj mimo pravoslávnych kostolov. Základným materiálom pre tieto zmesi je spravidla živica kadidlovníka (olibanum) z Etiópie, ktorá je špeciálne spracovaná. Je rozomletá na prášok, potom zmiešaná s esenciálnymi olejmi, miesená a formovaná do roliek. Z nich sú potom narezané pelety, posypané magnéziovým práškom, aby sa navzájom nezlepili.

Vydymovanie gréckeho kadidla na uhlíku

Ak sa použije správny spôsob vydymovania, kadidlo bude horieť pomaly, aby uvoľnilo všetku svoju arómu a na uhlíku ostane iba málo zvyškov. Vo všeobecnosti by sa kadidlo nemalo pokladať na práve zapálený rýchlozápalný uhlík – vtedy má vysokú teplotu. Ak kadidlo začne vrieť, rýchlo degraduje a prudko dymí (dym stúpa priamo hore), potom je uhlík priveľmi horúci, alebo kadidlo ešte nie je správne vytvrdnuté.

Kadidlo by malo uvoľňovať arómu pomaly, aby dym jemne stúpal zo strany na stranu. Nepokladajte kadidlo na uhlík, pokiaľ nemá na vrchu sivú vrstvičku popola. Kadidlo by vo všeobecnosti nemalo uvoľňovať arómu hneď potom, ako sa umiestni na uhlík. Čím pomalšie sa uvoľňuje aróma, tým lepší výsledok.

Zapáľte rýchlozápalný uhlík. Nechajte ho tlieť, až kým na povrchu vznikne sivá vrstva (približne minútu alebo aj dlhšie, podľa veľkosti uhlíka). Nepokladajte kadidlo na čerstvo zapálený uhlík (potme vidíte, ako žiari červenou farbou). Takto horúci uhlík spáli kadidlo, uvoľní naraz všetku jeho arómu a vyvolá zápach prepálených zvyškov kadidla.

Spomalenie horenia

Keď uhlík získa na vrchu sivú vrstvu, kadidlo zľahka položte na uhlík. Kadidlo nikdy do uhlíka nevtláčajte, v opačnom prípad urýchlite horenie kadidla. Čím je uhlík chladnejší, tým dlhšie kadidlo vydrží.

Ak chcete predĺžiť vonný zážitok, položte kadidlo nie na uhlík, ale tesne vedľa neho. Takto bude kadidlo uvoľňovať svoju arómu oveľa pomalšie, ako keď ho umiestnite priamo na žeravú časť vrchu uhlíka.

Iný spôsob spomalenia horenia chrámového kadidla spočíva v tom, že tlejúci uhlík posypeme nahrubo pomletou kamennou soľou vo vrstve hrubej cca 1 mm. Pelety kadidla kladieme na túto vrstvu. Čím viac soli, tým dlhšie vydymovanie bez degradácie kadidla. Tento trik platí vo všeobecnosti pre všetky vydymovadlá, nielen chrámové kadidlo.

chrámové kadidlo vedľa uhlíka

Vydymovanie gréckeho kadidla na uhoľnom prášku

Väčšina kláštorov používa namiesto rýchlozápalného uhlíka uhoľný prášok. Uhoľný prášok sa považuje za oveľa lepšiu a tradičnejšiu formu vydymovania. Nemá „výbušný“ priebeh horenia, ako rýchlozápalný uhlík, horí pomalšie, vydrží oveľa dlhšie, nezapácha a nezačierni steny/ikony chrámu.

V miske/kadidelnici naplnenej popolom lyžičkou vytvorte malú jamku. Do jamky popola vložte 1 až 2 čajové lyžičky uhoľného prachu. Čím viac uhoľného prachu, tým dlhšie vydrží horieť.

Uhoľný prach vytvarujte do tvaru malej pyramídky a zakryte popolom tak, aby na povrchu vytŕčala malá časť uhoľného prachu na zapálenie, ako vrchol pyramídy. Ak je uhlie dobre zakryté, dve čajové lyžičky uhlia vydržia na krátku liturgiu.

Zapáľte zvrchu uhlie a počkajte, až bude na vrchu sivé. Teraz opatrne položte kadidlo na uhoľný prášok tak, aby nebolo vystavené maximálnemu teplu. Takto uvoľníte arómu pomaly.

Ak kadidlo začne vrieť, rýchlo sa deformuje a prudko dymí (dym sa uvoľňuje priamo hore), potom je uhlie priveľmi horúce. Kadidlo by malo uvoľňovať arómu pomaly, vtedy dym jemne stúpa zo strany na stranu. Kadidlo by nemalo uvoľňovať arómu hneď potom, ako sa položí na uhlie.

Lepšie výsledky s uhoľným prachom dosiahnete, keď kadidlo vložíte do jamky v popole a prikryjete ho uhoľným prachom.

Kadidlo bude horieť, kým horí uhlie. Týmto spôsobom dosiahnete výborné a pomalé uvoľňovanie vône a potlačíte efekty horenia kadidla spaľovaného na horúcom uhlí.

Ako uskladniť / uschovať grécke kadidlo?

Kadidlo by sa malo uschovávať na chladnom a suchom mieste. Neskladujte kadidlo v miestnosti s ohrievačom/kachľami alebo inými zdrojmi tepla. Kadidlo, ktoré je zmesou čistej živice kadidlovníka (kadidlo) a éterických olejov, prípadne vôní, môže rýchlo reagovať na zmeny teploty, najmä ak správne nevytvrdlo.

Druh pridanej vône má tiež značný dopad na výslednú tvrdosť vydymovadla, prípadne na čas potrebný na jeho riadne vytvrdnutie.

Ak chceme dosiahnuť tie najlepšie výsledky vydymovania, živica by mala byť tvrdá. Mäkká, lepivá živica, ktorá ešte potrebuje vytvrdnúť, nebude horieť dobre, uvoľní svoju vôňu prirýchlo. Vo všeobecnosti, čím tvrdšia živica, tým lepšie vydymovanie. Úschova vydymovadla v pôvodnom obale na chladnom mieste zaručí, že kadidlo vytvrdne a bude optimálne uvoľňovať vonné zložky.

Čo robiť, keď sa kadidlo zlepí?

Kadidlo, ktoré netvrdlo správne, môže lepiť. To sa môže stať hlavne v letných mesiacoch s kadidlom, ktoré ostalo v aute v letných horúčavách. Najmä kadidlo, ktoré nevytvrdlo správne, je náchylnejšie na zlepenie na veľmi teplom mieste. Ak sa to z nejakého dôvodu stane, neskúšajte kúsky rozoberať, a kadidlo rozhodne nevyhadzujte. Dajte ho na noc do mrazničky. Vytvrdne dostatočne na to, aby bolo možné kúsky na druhý deň jednoducho navzájom oddeliť.

Spracované podľa zahraničných zdrojov. Preklad auvita.sk

Od 4,00 
Od 4,00 
Od 4,00 

Živičné vydymovadlá

Biele kadidlo Omán – veľké slzy

Od 6,50 
Od 4,00 

Živičné vydymovadlá

Kadidlo Olibanum

Od 2,70 

Pridaj komentár