Prírodný limbový olej a možnosti jeho použitia

limbové borovice

Prírodný limbový olej a možnosti jeho použitia

Éterický olej borovice limbovej (lat. Pinus cembra) sa získava destiláciou jej konárov vrátane ihličia a šišiek pomocou vodnej pary. Vôňa oleja je korenistá, lesná, má jemný balzamový charakter. Limbový olej je vynikajúci na prečistenie vzduchu v miestnosti. Kuchynské pachy, cigaretový dym a iné nepríjemné pachy možno neutralizovať prevoňaním miestnosti limbovým olejom. Pozitívna vlastnosť limbového oleja je výhodná aj pre fajčiarov.

Dôležitá je kvalita oleja: na základe veľkého dopytu po prírodnom limbovom oleji a obmedzenej ponuky sa limbový olej iba zriedkavo ponúka v neriedenej kvalite. Často sa riedi inými borovicovými olejmi. Na dosiahnutie optimálneho účinku by sa mal získavať z výlučne z ihličia a šišiek borovice limbovej v neznečistenom prostredí.

 • Obľúbené je použitie limbového oleja vo vonnej lampe na čistenie priestoru.
  Praktická rada: Zmiešajte 3 kvapky oleja borovice limbovej s 3 kvapkami prírodného mandarinkového oleja (silice). Táto zmes vytvára pocit čistoty, zlepšuje náladu! Počas tmavých, chladných zimných dní je to vynikajúci životabudič.
 • Éterický limbový olej sa často používa na posilnenie a aktiváciu tela, ducha a duše. Ak sa pozrieme na silný, takmer „bojovný“ strom limby, ktorý dokáže prežiť aj v nehostinných podmienkach v extrémnych výškach, blahodarný účinok limbového oleja nie je potrebné viac vysvetľovať.
 • Éterický olej borovice limbovej prebúdza chuť do života a oživuje celý organizmus. Kúpeľ s mliekom a limbovým olejom zjemní povrch pokožky a poskytne relax pre dušu aj telo. Po chorobe alebo v prípade silného duševného prípadne telesného zaťaženia pomôže limbový olej integrovať sa do všedného dňa s cieľom opäť získať silu. Vôňa limbového oleja býva mimoriadne príjemným spoločníkom počas zimy a je priam povinnou súčasťou každého útulného priestoru.
 • Na duševnej úrovni dáva limbový olej silu a stabilitu. Pôsobí proti strachu, strate odvahy, strate energie a depresii. Korenistá, drevná vôňa limby sa výborne kombinuje s eukalyptom, citrónovníkom, verbenou (alojziou trojlistou), borievkou, citrónovou trávou (lat. Cymbopogon citratus), grapefruitom, archangelikou lekárskou, myrtou a čajovníkom (cajeput, lat. Melaleuca cajuputi).
 • Rovnako ako všetky borovicové porasty, ale aj jedľa alebo smrek, aj limba má silný vzťah k dýchacím cestám. Éterický limbový olej sa veľmi často aplikuje napríklad pri prechladnutí, chrípke, bronchitíde ale aj pľúcnych ochoreniach. Limba však zlepšuje aj detoxikáciu cez priedušky a pokožku. Detoxikačný a posilňujúci účinok na priedušky možno zaznamenať najmä počas relaxačného kúpeľa alebo pri inhalácii limbového oleja s vodou a soľou.
 • Vďaka svojmu účinku zvýšenia prekrvenia sa olej často používa aj pri zvýšenom svalovom napätí a na prevenciu pred svalovou horúčkou (svalovicou).
 • Limbový olej okrem toho odpudzuje hmyz – možno ho použiť ako prírodný insekticíd bez akejkoľvek chémie. V lete, keď nás teplé noci niekedy zlákajú na večerný pobyt v prírode, nás často trápia komáre. Niekoľko kvapiek prírodného limbového oleja rozotrených na rukách a nohách spoľahlivo odpudí tieto neobľúbené potvorky. Kto rád trávi čas v lese, kto je napríklad vášnivý zberateľ hríbov, môže použiť limbový olej aj na odpudenie kliešťov.
 • Limbový olej je známy aj ako naskrz účinný prostriedok proti moliam (moľa šatová, moľa potravinová). Existuje viacero možností, ako zvládnuť túto pliagu. Je možné použiť napríklad drevené vešiaky z limbového dreva alebo vankúše naplnené nádherne voňajúcimi limbovými hoblinami. Stačí ich jednoducho zavesiť do šatníka. Vôňa limby mole spoľahlivo odpudí. Tieto potvorky dokáže vypudiť aj malá handrička napustená niekoľkými kvapkami limbového oleja.
  Praktická rada: Použitie v prípade potravinových molí: vyberte z predmetnej skrinky všetky potraviny (zasiahnuté potraviny vyhoďte, šaty vyperte), skrinku vytrite horúcou vodou s 5-10 kvapkami limbového oleja. Tento proces opakujte 2-3 dni. Prevencia proti moliam: vonný kameň (spravidla z keramiky) pokvapkajte 2-3 kvapkami limbového oleja a uložte v skrini. Po 2-3 týždňoch ho opäť občerstvite niekoľkými kvapkami limbového oleja.
 • saunaLimbový olej je veľmi príjemnou wellness vôňou v saune. Stačí pridať 1 – 2 kvapky éterického oleja na jednu naberačku vody na zalievanie sálajúcich kameňov. Návštevy sauny sú výborné na prevenciu proti prechladnutiu, pretože mobilizujú obranyschopnosť tela. Olej z borovice limbovej možno veľmi dobre kombinovať s éterickými olejmi z mäty alebo citrónovníka. Ideálnym spoločníkom do sauny a počas kúpeľa je aj eukalyptový olej.
 • Pozitívny účinok na dušu: olej borovice limbovej dokáže podnietiť produkciu takzvaného noradrenalínu a dopamínu. Sú to chemické látky prenášajúce signály (neurotransmitery), ktoré sú zodpovedné za tvorbu hormónov šťastia. Noradrenalín aktivuje, stimuluje a podnecuje telo a ducha. Pokles hladiny noradrenalínu vedie k nedostatku motivácie, zotrvačnosti a poklesu obranyschopnosti. Dopamín v tele mobilizuje a obnovuje duševnú rovnováhu.V prípade silného duševného zaťaženia, ale aj po ťažkých chorobách, dokáže limbový olej pomôcť rýchlo sa postaviť opäť na nohy. Posilní silu vzdorovať. Ľudia, ktorí mávajú nedostatok odvahy, chýba im dôvera v seba samého a schopnosť presadiť sa, nájdu v oleji borovice limbovej silného pomocníka. Posilňuje guráž, podporuje sebavedomie a dáva silu a odvahu na lepšie zvládnutie všedného dňa. Pozitívne vlastnosti limby v tejto oblasti radi aplikujú najmä prírodní liečitelia.
 • Praktická rada na núdzové situácie: nakvapkajte 1-2 kvapky prírodného limbového oleja na vreckovku. Opakovaná inhalácia vône pomáha upokojiť sa. Sila limby dáva čerstvosť a odvahu aj v čakárňach alebo ošetrovniach a dezinfikuje vzduch v priestore.
 • Spirituálny účinok: olej borovice limbovej je vďaka jej rastu a jej výskytu symbolom nezdolnej chuti k životu, ale aj vytrvalosti, sily a slobodného ducha, ktorý sa nemusí skláňať pred normami a nikdy sa neponižuje. Je považovaný za silný ochranný olej a a vynikajúci čistič priestoru. Pred meditáciou a liečením by sa priestor mal vyčistiť a energeticky nabiť olejom z borovice limbovej.Prehĺbením dýchania a podporou priedušiek dokáže byť limbový olej veľmi užitočný počas meditácie. Aplikovanie limbového oleja zosilňuje a spúšťa pocit jednoty so svetom, pocit spojenia a posilnenia.

Zdroj: www.zirben.org, preklad AuVita

Mohlo by vás zaujímať...

Nové
10,40 

Pridaj komentár